وکلا و حقوقدان های مهم

 

انتصاب رئيس كل بيمه مركزي

نظرسنجي

نظر شما در مورد سایت چیست

عالی 26.3%
خوب 9.7%
متوسط 8.7%
بد 54.6%


مشاهده نتايج

وكلا و چهره هاي مشهور حقوقي

 

*  سیدحسن امامی

تولد: 1282 تهران

وفات: 1358 لوزان سوئیس

تحصیلات دانشگاهی: اخذ مدرک فوق لیسانس از دانشکده حقوق لوزان سوئیس در سال 1312 و دکترای حقوق با ارائه رساله خود با عنوان «اساس قضایی مهر در فقه شیعه»

تحصیلات حوزوی: کسب درجه اجتهاد از حوزه علمیه نجف

مناصب حکومتی: امام جمعه تهران، رئیس مجلس شورای ملی ـ 1331، ریاست کل دادگستری تهران ـ 1323


سیدحسن امامی فرزند سیدابوالقاسم امام جمعه است. امامی و پدرش، سیدابوالقاسم، منصب امام جمعه تهران را از پدر سیدابوالقاسم، به نام آقا زین‌العابدین امام جمعه، به ارث برده بودند.
وی تحصیلات مقدماتی را در مدرسه "پرو »کیمیناژز که توسط روسها اداره می شد به اتمام رسانید و سپس برای فراگیری علوم فقهی ، دینی ، ادبیات عرب ، منطق و سایر علوم به حوزه علمیه نجف اشرف رفت و در محضر علمای شیعه درس گرفت و به درجه اجتهاد نائل شد. 
در سال 1307 بمنظور تحقیق و فراگیری علم نوین به لوزان سوئیس رفت و پس از 5 سال اقامت و تحصیل در رشته حقوق خصوصی در سال 1312 با ارائه رساله خود با عنوان « اساس قضائی مهر در فقه شیعه اسلامی » موفق به اخذ درجه دکترای حقوق شد. 
در سال 1313 به ایران بازگشت و در مدرسه عالی حقوق و دانشکده معقول و منقول به تدریس تاریخ حقوق و حقوق اسلام پرداخت. در سال 1317 در تشکیلات دادگستری نوین به شغل قضاء منصوب شد و همزمان در دانشکده حقوق و علوم سیاسی طهران به تدریس حقوق ثبت اسناد و اصول محاکمات حقوقی و حقوق مدنی در مقاطع مختلف پرداخت.
 در سال 1323 ریاست کل دادگاههای شهرستان طهران را بر عهده گرفت . در سال 1326 نیز تدریس تاریخ حقوق دوره دکتری دانشکده حقوق به عهده وی گذاشته شد و در سال 1336 دروس حقوق مدنی و شرح قانون مدنی را به درخواست دانشجویان که به کتابهای مدون حقوق مدنی دسترسی نداشتند ، با فراغت حاصله ؛ در 6 جلد براساس یادداشتها ، جزوه ها و کتابهای فقهی و حقوق به رشته تحریر درآورد. دکتر امامی پس از سالها تدریس و ریاست گروه حقوق خصوصی و اسلامی دانشکده حقوق و علوم سیاسی و انتخاب شدن به عنوان استاد ممتاز دانشگاه تهران در سال 1346 به درخواست خود بازنشسته شد اما گاهی در دانشکده حقوق دانشگاه ملی سابق (‌دانشگاه شهید بهشتی کنونی ) تدریس می نمود.
 ایشان هم چنین در سال 1331 بعنوان نماینده مهاباد وارد مجلس هفدهم شد ولی در تاریخ 18/2/1331 تصویب اعتبارنامه وی تشنج آفرین شد. اعتبارنامه وی با تمام بحث ها تصویب شد و در تاریخ 10/4/1331 به ریاست مجلس هفدهم برگزیده شد. اما ریاست وی یک ماه هم طول نکشید و در 31/4/1331 پس از قضایای 30 تیر از سمت خود کناره گیری کرد و سید ابوالقاسم کاشانی بعنوان رئیس مجلس انتخاب شد و در پانزدهم مرداد همان سال طهران را به مقصد اروپا ترک کرد.
 پس از آن دیگر حضور فعالی در صحنه سیاست نداشت و تمرکز اصلی وی بر روی تدریس و تألیف در علم حقوق بود وی سالهای آخر عمرش را در خانه شخصی خود در سوئیس بسر می برد و در حالی که ماههای آخر عمر قادر به تکلم نبود و در اغماء بسر می برد در اثر بیماری سرطان در سال 1358 دار فانی را وداع گفت و پیکر چهره ماندگار حقوق ایران در سوئیس به خاک سپرده شد. مجموعه حقوق دکتر ، نام او را در ذهن جامعه حقوقی ماندگار ساخته است. یادش گرامی باد. 

 

*    دکتر محمد جعفر جعفری لنگرودی

 

 - متولد ۱۳۰۲ لنگرود

- فراگيرى علوم دينى و عربى و ادبيات عرب در حوزه هاى علميه مشهد

- اخذ دكتراى حقوق از دانشكده حقوق دانشگاه تهران

- تجربه سال ها قضاوت در دادگسترى هاى ايران

- بيش از ۳۰ سال تدريس در دانشكده حقوق دانشگاه تهران

- اولين نويسنده دايرةالمعارف حقوقى ايران در ۵ جلد

                                                                   

- اولين نويسنده فرهنگ حقوقى در ايران
- رئیس دانشكده حقوق و علوم سياسى
- اولين نويسنده ترمينولوژى حقوق در ايران
- برخى از آثار تأليفى وى عبارتند از: كامل الميزان، التقريب الى حاشيه التهذيب، اصول فلسفى حقوق در فلسفه حقوق، شخصيت معنوى حافظ، تأثير اراده در حقوق مدنى، تاريخ حقوق ايران، مقدمه عمومى علم حقوق، رهن و صلح، وصيت، مكتب هاى حقوقى در حقوق اسلام، حقوق ثبت، حقوق اموال، دايرةالمعارف علوم اسلامى و...

محمدجعفر جعفرى لنگرودى متولد سال ۱۳۰۲ شمسى است و از نام خانوادگى اش مى توان حدس زد كه او اهل لنگرود است.

پدر لنگرودى او را خيلى زودتر از آنچه كه مرسوم بود به فرهنگ و ادب واداشته بود. چنانكه زودتر از زود او را راهى دبستان و دبيرستان كرد و سپس به دانشسراى مقدماتى كه در آن زمان به تازگى در رشت تأسيس شده بود، فرستاد. جعفرى پس از مدتى تحصيل در دانشسرا رهسپار مشهد مقدس شد و در آنجا به فراگيرى فرهنگ زبان عربى و ادبيات عرب پرداخت.

جعفرى لنگرودى پس از دانش اندوزى وسيع در حوزه مشهد در سال ۱۳۳۱ شمسى به تهران رفت و با برخوردارى از فضل بسيار وارد دانشكده حقوق شد و به تحصيل در رشته حقوق قضايى پرداخت.»

جعفرى لنگرودى رشته حقوق را تا درجه اخذ دكترا در سال ۱۳۳۹ به پايان برد و رساله دكترايش با عنوان «تأثير اراده در حقوق مدنى» در سال ۱۳۴۰ منتشر شد. از استادان و مربيان او مى توان به كسانى چون شيخ هاشم قزوينى كه نزد او سطح و خارج را آموخته بود اشاره كرد.

جعفرى لنگرودى در تمام اين سال ها علاوه بر قضاوت و تحقيق از تدريس و تربيت شاگردان بنام غافل نماند و بيش از ۳۰ سال از عمر خود را صرف تدريس و تعليم نمود.

كتاب ۵ جلدى دايرة المعارف حقوقى، اولين دايرة المعارف حقوقى ايرانى است. بنابراين، ممكن است دچار برخى لغزش ها نيز شده باشد.

و اما نظر جعفرى لنگرودى درباره حقوق. او مى گويد: «حقوق بايد در خدمت عدالت باشد. اگرچه در ميدانهاى آزاد حقوقى به ترجمه بسيارى از متون قوانين، نياز هست (مانند قوانين تابعيت، بيمه، حقوق بحرى و غيره)، اما تنها اين ترجمه ها نمى تواند ما را در راه اجراى عدالت يارى دهد. بناى كاخها و مجسمه ها و تظاهراتى از اين دست، هرگز هويت دادگسترى جديد را خلق نمى كند. تلاشهاى علمى گسترده و طولانى صاحبان همت در علوم و عاشقان عدالت مى تواند شناسنامه دادگسترى جديد را به دست دهد.»
* مرحوم سید مصطفی عدل (منصور السلطنه)                   

مرحوم سید مصطفی عدل، ملقب به منصورالسلطنه در سال 1258 هـ.ش در محله­ی انگج شهر تبریز دیده به دینا گشود. عدل تحصیلات ابتدایی و مقدماتی را در تبریز انجام داد و سپس عازم مصر شد و دوره متوسطه را در آنجا گذرانید. بعد در دانشگاه پاریس در رشته حقوق ثبت نام نمود و درجه لیسانس گرفت. در ۱۲۸۲ به ایران بازگشت و در وزارت امور خارجه استخدام شد.  

 مصطفی عدل در وزارت عدلیه مراحل ترقی را پیمود و به معاونت آن وزارتخانه رسید. در کودتای ۱۲۹۹ در کابینه صد روزه سید ضیاءالدین طباطبائی به کفالت وزارت عدلیه منصوب شد. در این سمت قوانین مهمی مانند قانون ثبت اسناد و قانون مرور زمان را تهیه و به تصویب رسانیده، مورد اجرا قرار داد. در تشکیلات نوین عدلیه که در سال ۱۳۰۶ عی اکبر داور بنیاد نهاد، عدل به خدمت قضائی دعوت شد و با رتبه ۹ قضائی مدیر کل تهیه قوانین و احصائیه شد و قریب ۸ سال در این سمت باقی و برقرار بود. همچنین در تدوین و تصویب قانون جزای عمومی و قانون تجارت تلاش بسیاری کرد. 

 


در ۱۳۱۴ از وزارت عدلیه به وزارت امور خارجه انتقال یافت و سمت وزیر مختاری ایران در ژنو و نمایندگی دائمی در جامعه ملل به او تفویض شد و در همین سمت ریاست صدمین دوره اجلاسیه شورای جامعه ملل را عهده دار گردید. در ۱۳۱۶ به ایران بازگشت و به سمت معاونت وزارت امور خارجه منصوب و چندی نیز عهده دار کفالت آن وزارتخانه شد. در ۱۳۱۷ به وزیر مختاری ایران در ایت��لیا تعیین گردید و تا مهر ماه ۱۳۲۰ ش (۱۹۴۱ م) در آن سمت انجام وظیفه می‌کرد.

مجموع سمت‌ها

1. سمت های داخلی:

•       در سال ۱۳۲۸ پس از تاسیس مجلس سنا در ایران از طرف شاه به سناتوری آذربایجان اتنخاب شد.

•       دو بار وزیر فرهنگ.

•       دو بار وزیر دادگستری.

•       هفت بار وزیر مشاور در کابینه‌های ایران.

•       ریاست دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و استادی در دانشکده حقوق و علوم سیاسی تهران.

•       ریاست دانشگاه تهران.

•       عضویت در کمسیون‌های تهیه و تدوین قوانین.

•       معاونت وزارت امور خارجه.

2. سمت های بین المللی:

•       وزیر مختاری ایران در ژنو (1314)

•       تفویض سمت نمایندگی دائمی ایران در جامعه ملل (1314)

•       ریاست صدمین دوره اجلاسیه شورای جامعه ملل

•       وزیر مختاری ایران در ایتالیا  (۱۳۱۷ ـ 1320)

•       رئیس هیأت نمایندگی ایران در کنفرانس سانفرانسیسکو (1324)

امضای مرحوم مصطفی عدل، در ذیل منشور سازمان ملل متحد، مصوب کنفرانس سانفرانسیسکو در سال 1945

تالیفات:

•       کتاب حقوق اساسی در سال ۱۳۲۷ (ه. ق) در سیصد و پنجاه صفحه

•       کتاب محشی حقوق مدنی در سالهای ۹-۱۳۰۸ (ش)

•       کتاب حقوق تجارت بین الملل

•       ترجمه قانون جزای عمومی و قانون تجارت ایران به زبان فرانسه

 وفات

سید مصطفی عدل، در ساعت شش و پانزده دقیقه عصر روز بیست و دوم تیر ماه سال ۱۳۲۹ بر اثر بیماری سرطان درگذشت. پیکرش در آرامگاه خانوادگی عدل در جوار شاه عبدالعظیم در شهر ری تهران به خاک سپرده شده‌است.


* دكتر محمد مصدق

دكتر محمد مصدق ، فرزند ميرزا هدايت الله ( معروف به وزير دفتر ) در سال ۱۲۶۱ شمسي در تهران به دنيا آمد . پس از درگذشت پدرش لقب مصدق السلطنه به دكتر محمد مصدق داده شد . مصدق دورههاي مقدماتي و متوسطه را در شهرهاي تبريز و تهران به پايان رساند . پس از بازگشت به تهران به عنوان مستوفي محاسب خراسان برگزيده شد و به اين استان رفت . پس از مدتي به تهران برگشت و در دوره اول مجلس شوراي ملي مشروطيت به نمايندگي انخاب شد ، اما به علت صغر سن ، اعتبارنامهاش پذيرفته نشد . در سال ۱۲۸۷ شمسي به فرانسه رفت و در مدرسه علوم سياسي پاريس به تحصيل مشغول شد و ديپلم عالي دريافت كرد . سپس به سوئيس رفت و در دانشكده حقوق دانشگاه نوشاتل به فراگيري حقوق خصوصي پرداخت .
سرانجام در سال ۱۲۹۰ شمسي با ارائه پايان نامه «وصيت در حقوق اسلام» موفق به دريافت دكتراي حقوق خصوصي شد .
پس از مراجع به ايران ، در كابينه مشير الدوله براي وزارت عدليه انتخاب شد ، اما بنابر دلايلي به عنوان والي فارس منصوب شد .

 


پس از تشكيل دادگستري نوين و به وجود آمدن كميسيونهاي تهيه و تدوين قوانين ، مصدق به عنوان عضو رسمي و غير رسمي كميسيونهاي مختلف به انجام وظيفه پرداخت . دكتر مصدق چند بار به نايندگي مجلس ، وزير ماليه و وزير خارجه منصوب شد و آخرين سمت او نخست وزيري در اواخر دهه ۲۰ و اوائل دهه ۳۰ شمسي بود . نهضت ملي شدن صنعت نفت ، در زمان وي به سرانجام رسيد .

برخي آثار حقوقي دكتر مصدق عبارت است از : دستور در محاكم ، حقوق پارلماني در ايران و اروپا ، اصول و قوانين ماليه ، مدارك حقوق اسلامي و وصيت در مذهب شيعه به ضميمه حقوق مدنيه ( ترجمه از فرانسه با همكاري دكتر احمد متين دفتري ، علي معتمدي و نصر الله انتظام ) ، وصيت در حقوق اسلام ( پايان نامه دكتري به زبان فرانسه )

دكتر محمد مصدق ، پس از ۸۵ سال عمر پرتلاش و با عزت و بعد از دوازده سال تبعيد در روستاي احمد آباد قزوين ، در سال ۱۲۴۵ چشم از جهان فروبست .

 

 

* سيد هاشم وكيل

آقا سيد هاشم وكيل ، فرزند سيد علينقي ، در سال ۱۲۶۵ ( ش ) در شهر سامره به دنيا آمد . از كودكي به فراگيري علوم ديني ، قرآن ، فقه و اصول ، احكام و روايات ، منطق ، بيان ، ادبيات فارسي و عرب پرداخت و در اين علوم به آگاهي كامل رسيد . در سال ۱۲۸۹ ( ش ) مقررات اصول تشكيلات و محاكمات عدليه به تصويب رسيد و او در بيست و چهار سالگي شروع به وكالت در دعاوي كرد و اين امر تا سال۱۲۹۴ ( ش ) ادامه داشت . در زمان وزارت نصرت الدوله فيروز در عدليه ، يك سال و اندي به رياست دادگاه بدايت و رياست محاكم ابتدايي در شهرهاي رشت و تهران مشغول بود . در سال۶ ـ ۱۲۹۵ ( ش ) مجددا‏ً به وكالت روي آورد .

وي يكي از اعضاي موسس كانون وكلاي دادگستري ايران و از قديميترين وكلاي عدليه بود و تحولات چشمگيري در كار وكالت دادگستري و استقلال كانون وكلا به وجود آورد . كارت وكالت وي پس از دوازده سال وكالت ، به دستخط و امضاي سيد مصطفي عدل ( منصور السلطنه ) در سال ۱۳۰۰ ( ش ) به وي اعطا شد .

 


او نخستين كسي است كه فروش پوشههاي ۳۰ ريالي پرونده هاي دعاوي را پايه گذاري كرد و و از اين راه كمك مالي قابل توجهي به كانون وكلا كرد . نام سيد هاشم وكيل با نام دادگستري و مفهوم اجراي قانون آميخته بود . وي سالها نيابت رئيس و از ۱۳۳۰ تا ۱۳۴۵ ( ش ) رئيس كانون وكلا بود . او همچنين عضو كمسيون مطالعه قوانين و رئيس مجله كانون وكلا بود . آقا سيد هاشم وكيل ، به طور رسمي ( در دادگستري نوين ) از بيست و دوم مرداد ماه ۱۳۰۷  ( ش ) به عنوان وكيل پايه يك ، مشغول به وكالت بود و حدود ۶۰ سال سابقه وكالت در دادگستري داشت .

آقا سيد هاشم وكيل ، پس از ۸۴ سال عمر پر تلاش ، در روز جمعه سي و يكم خردادماه ۱۲۴۸ ( ش ) به علت سكته قلبي در تهران بدرود حيات گفت .

 

 

* شيخ رضا ملكي

آقا رضا ملكي ، در سال ۱۲۴۷ ( ش ) در خانوادهاي روحاني به دنيا آمد . تحصيلات خود را با فراگيري قرآن كريم ، خط ادبيات فارسي و عربي ، نزد معلمان سرخانه شروع كرد . هوش و ذكاوت او به حدي بود كه معلمان وي ميگفتند : از هوش و حافظهاي بسيار بسيار بالا بر خوردار است و در حد نابغههاست . در ۱۴ - ۱۳ سالگي ، كل قرآن مجيد را با تمام معاني فارسي آن از حفظ بود . پس از طي دوره مقدماتي ، به مدرسه خان مروي رفت و در محضر علماي بزرگ آن زمان همچون : آقا سيد ابو الحسن اصفهاني ( يكي از مراجع تقليد در نجف اشرف ) ، مرحوم شيرازي و حاج سيد حسن طباطبايي به فراگيري علوم تكميلي دروس سطح و خارج فقه و فلسفه پرداخت و به درجه اجتهاد رسيد . سپس به فراگيري علوم حقوقي پرداخت و پس از اشراف بر علوم حقوقي و قضايي ، به وكالت عدليه روي آورد .

 

ملكي ، تسلط بسياري بر قوانين و اصول محاكمات و فنون وكالت داشت و از نيروي بيان بسيار بالايي برخوردار بود . شيوايي و فصاحت بيان و كلام او باعث جلب توجه و اعجاب شنوندگان ميشد . او هرگز پروندههاي خود را نميخواند و اين كار را بر عهده دو منشي خود گذاشته بود . حافظهاش آنقدر نيرومند بود كه حتي مي دانست كدام مورد يا كلمه خاص در چه صفحه و سطر كدام پرونده درج شده است . او در بسياري از محاكمات جنجالي و تاريخي رجال و مشاهير صده اخير ايران شركت داشت . سابقه وكالت ملكي به بيش از نيم قرن ميرسد . او يكي از وكلاي پايبند شريعت و احكام اسلامي بود . بيشتر در آمدهاي حاصل از حق الوكالت را صرف امور خيريه و عالم المنفعه ميكرد و از محبوبيتي خاص برخوردار بود .

آقا شيخ رضا ��لكي ، در بيست و دوم تير ماه ۱۳۴۲ ( ش ) بدرود حيات گفت . پيكرش در قبرستان ابوحسين ، مجاور حرم حضرت معصومه ( س ) در قم به خاك سپرده شده است .

 

* سيد احمد شريعت زاده ( مشاور )

سيد احمدشريعت زاده ( مشاور ) ، فرزند حاج سيد تقي شريعتمدار ، در سال۱۲۶۲ ( ش ) در محله سنگلج تهران به دنيا آمد . از كودكي تا پايان عمر به فراگيري فقه و علوم اسلامي ، دروس خارج فقه ، تمام رشتههاي علم حقوق و معارف علوم طبيعي ( در مدرسه عالي صلاحيت دولتي ) مشغول بود . علاقهاش به مطالعه تا حدي بود كه اغلب در حال مطالعه در كتابخانه كانون ��كلا ديده مي شد و اين اواخر به كمك ذرهبين مطالعه ميكرد . او نه تنها در امور مدني بلكه در امور كيفري نيز تبحر و استادي چشمگيري داشت و به حق يكي از استادان بي همتاي وكالت بود . متن مدافعات وي از لحاظ شيوايي ، ايجاز و رواني جملات ، همواره مورد توجه و استفاده وكلاي جوان بوده است .

شريعت زاده از سال ۱۲۹۱تا ۱۳۰۷ ( ش ) به امور قضايي در عدليه مشغول بود و از سال ۱۳۰۷ به بعد ، كار وكالت در دادگستري را شروع كرد و آنقدر در اين كار صادق و درستكار بود كه به نقل از يك نشريه حقوقي '' هرگز ديده نشد كه استمداد مظلومي را ناديده بگيرد و در احقاق حق ظعفا كوتاهي و دريغ كند .

 

'' وصيتنامهاي از وي حطاب به جامعه وكلا در سال ۱۳۴۷ ( ش ) در نشريهاي حقوقي چاپ شده است كه برخي از مفاد آن خالي از لطف نيست .

۱ - هيچگاه مطالعه كتب علمي حقوقدانان نامي جهان را تا ممكن است ترك نكنيد .

۲ - نشريهها ، بروشورها و كتابهاي تازهاي كه نشانه تكامل دائم شعب علم حقوق است ، به دقت مطالعه و خود را با تحولات و توسعه اين علوم تطبيق پذير نمايند .

۳ - به اصالت برتري حقوق و اصالت حقيقت در امور قضايي احترام كنيد .

۴ - اختلاف در امور نظري بين و كلا ، نبايد هيچ گونه اثر بدي در مناسبات و روابط برادرانه بين وكلاي دادگستري داشته باشد و در پايان جلسات دادرسي ، همان رفتار محترمانه و صادقانه برادري شغلي بين آنها پابرجا و مستحكم بماند .

شريعت زاده ، در بسيا��ي از محاكمات جنجالي و تاريخي به وكالت پرداخت . يكي از اين محاكمات ، دفاع او از علي اصغر بروجردي ( اصغر قاتل ) بود كه سروصداي فراواني برپا كرد ( ۱۳۱۳ش ) . متن دفاعيات وي مورد تقدير مقامات قضايي قرار گرفت و در نشريات حقوقي آن زمان به چاپ رسيد و حتي به زبان فرانسه ترجمه شد . چيرهدستي او در دفاع از موكلين خود به حدي بود كه به نقل از يك قاضي بازنشسته : '' در آن سالها ، قضاوت و وكلاي جوان ، همواره سعي ميكردند در زمان جلسات رسيدگي به پرونده هاي موكلين مرحوم شريعت زاده ، حضور داشته باشند و از خطابه و شيوه وكالت او درس بگيرند . به بياني ديگر ، براي آنها ، زمان رسيدگي همانند كلاسهاي درسي حقوقي بود . '' سيد احمد شريعت زاده ، پس از ۸۶ سال عمر با عزت و پر تلاش ، در سهشنبه بيست و ششم آذر ماه ۱۳۴۷ ( ش ) پس از يك بيماري كوتاه ، چشم از جهان فروبست.

 

* محمود سرشار

محمود سرشار ، در سال ۱۲۸۰ ( ش ) در تهران به دنيا آمد . در كودكي پدرش را از دست داد و در دامان مادر دانشمند و با تقواي خود پرورش يافت . دوره ابتدايي را در دبستان فرهنگ و دوره متوسطه را در دبيرستان اتحاد به پايان رساند . سپس براي فراگيري زبان فرانسه به مدرسه آليانس رفت و به طور همزمان به تحصيل در مدرسه عالي حقوق تهران مشغول شد و ليسانس قضايي گرفت . سپس به استخدام اداره پست و تلگراف درآمد و در كنار آن به تدريس در دوره شبانه يكي از مدارس پرداخت . پس از مدتي به دادستاني بوشهر منتقل شد ، اما به دليل بيماري به تهران بازگشت و منتظر خدمت شد . در سال ۱۳۱۱ ( ش ) از كانون وكلا پروانه وكالت گرفت و تا آخر عمر به اين شغل ادامه داد .
سرشار در كنار وكالت ، به امور فرهنگي و علمي علاقه بسيار داشت و كانون هدايت افكار را تاسيس كرد و عدهاي از وكلاي معروف آن زمان به عضويت اين كانون در آمدند .

 

 او از سال ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۴ ( ش ) در زمينههاي حقوقي و علمي براي مردم سخنراني كرد و در واقع اين كانون در آن زمان فرهنگستاني جامع به شمار ميآمد . خدمت او در ياري رساني به بينوايان و دفاع از حق آنان زبانزد خاص و عام بود . تلاشهاي وي در راه استقلال كانون وكلا باعث شد كه به اتفاق آرا به عضويت در هيئت مديره و سپس نيابت رئيس كانون وكلا انتخاب شود . او به زبانهاي انگليسي ، آلماني ، فرانسه ، ايتاليايي و عربي ، تسلط كامل داشت و بارها به هزينه شخصي ، به نمايندگي از كانون وكلا در كمسيونها و كنفرانسها بين المللي وكلاي جهان شركت كرد و حتي به رياست سازمان جهاني وكلا منصوب شد . او به دليل احاطه بر مسائل حقوقي و زبانهاي مختلف ، مورد تحسين و احترام نمايندگان خارجي وكلا بود و از نظرات و افكار وي استفادههاي فراواني مي شد .

از ديگر خدمات وي ، تاسيس و راهاندازي كتابخانه كانون وكلا ، راهاندازي مجله علمي - حقوقي اين كانون و خريد و اهداي كتاب پس از هر مسافرت به خارج از كتاب پس از هر مسافرت به خارج از كشور بود . يكي از سلسله مقالات مشهور سرشار در زمينه '' طريقه كشف جعل '' به عنوان شاهكاري در زمينه حقوق شناخته شدهاست .

محمود سرشار ، در فروردين ماه ۱۳۴۳ ( ش ) ديده از جهان فرو بست .

 

* علي اكبرطه

علي اكبرطه ، درعيدقربان سال ۱۲۷۸ ( ش ) در تهران به دنيا آمد . تحصيلات خود را در علوم قديمه ، فقه و اصول ، ادبيات فارسي و عرب ، حقوق اسلامي در مدارس و حوزههاي علميه تهران به پايان رساند . سپس زير نظر دايي خود معين السادات طه كه از پيشكسوتان وكالت در عدليه بود ، به كار آموزي پرداخت . پس از مدتي به وكالت عدليه مشغول شد و در كنار آن به فرا گيري زبان فرانسه همت گماشت . پس از انحلال عدليه قديم توسط داور ، درباره استقلال و تشكيل كانون وكلا طرف مشورت قرار گرفت . بعدها به اتفاق آراي وكلاي وقت ، به دادستاني انتظامي وكلا منصوب شد و تا پايان عمر ( نزديك سي سال ) در اين مقام به نظارت بر اجراي صحيح وظايف وكالت توسط آنها ، مشغول بود .

صدور جواز وكالت وكلا و گزينش كارآموزي توسط وي صورت ميگرفت . او به انضباط و اخلاق وكلا توجه دقيقي داشت و معتقد بود : '' وكالت ، وجدان ، رافت ، صداقت و حق و نا حق نكردن ميخواهد . '' گفتني است كه بسياري از وكلاي مشهور ، از شاگردان و كارآموزان طه بودند . تسلط وي بر فن وكالت زبانزد خاص و عام بود ، وبه درستي و پاكدلي در امر وكالت شهرت داشت .

اهم محاكماتي كه طه در آنها شركت داشت عبارتند از : وكيل تسخيري در محاكمه سرپاس مختاري ( عامل قتل شهيد مدرس ) ، وكيل انتخابي در دو محاكمه مختلف طيب و بسياري از محاكمات تاريخي دهه ۱۰و۲۰ شمسي . از جمله آثار تاليفي و تحقيقي ايشان مي توان به كتاب حق و نا حق اشاره كرد .

علي اكبر طه ، در عيد قربان چهاردهم ۱۳۴۵ ( ش ) به دليل حمله قلبي ، در تهران بدرو�� حيات گفت .

 

 

* حسين شهيدي

حسين شهيدي ، در سال ۱۲۸۲ ( ش ) در قزوين به دنيا آمد . دوره مقدماتي تحصيل در علوم اسلامي ، فقه و اصول ، منطق و فلسفه ، صرف و نحو ، ادبيات فارسي و عربي و دوره اوليه طلبگي را در حوزه علميه قم آغاز كرد . سپس به حوزه علميه و مدرسه عالي سپهسالار تهران آمد و به تكميل دروس قبلي پرداخت . آنگاه به نجف اشرف رفت و سرانجام به درجه اجتهاد رسيد .

پس از بازگشت به ايران ، به تحصيل در دارالفنون مشغول شد . سپس به مدرسه عالي حقوق تهران رفت و در كنار تحصيلات عالي ، به مرحوم علي اكبر دهخدا در تنظيم بخشي از لغتننامه وي كمك موثري كرد .

پس از فارغ التحصيلي ، به استخدام اداره اوقاف درآمد و در سال ۱۳۱۹ ( ش ) پروانه وكالت عدليه را به دست آورد و تا آخد عمر به اين كار مشغول بود . او سال ها نيز مشاور حقوقي دانشگاه تهران ، بانك ملي ايران و وزارت فرهنگ بود . همچنين عضو هيئت مديره كانون وكلا ، عضو ثابت كنفرانس هاي علمي اين كانون بود و شهرت ويژه اي در ميان عام و خاص داشت . شهيدي بخش قابل توجهي از درآمدهاي خود را صرف امور خيريه وساختن مدارس ابتدايي و دبيرستان در قزوين كرد . احاطه وي بر علوم فقهي ، فن وكالت و حقوق جديد ، شهرت خاصي به او بخشيده بود .

حسين شهيدي پس از ۶۰ سال عمر پر تلاش ، در سال ۱۳۴۲ ( ش ) به علت بيماري كليوي ، در تهران دار فاني را وداع گفت .

 

 

* احمد جدلي ( عراقي )

احمد جدلي عراقي ، در سال ۱۲۷۰ ( ش ) در تهران درتهران به دنيا آمد . دوره مقدماتي را در مدرسه عبدالله خان بازار تهران گذراند و به علوم حوزه اي ، فقه و اصول ، علوم سياسي ، فلسفه و بيان احاطه كامل يافت . سپس به مدرسه عالي حقوق تهران رفت و در سال ۱۳۰۳ ( ش ) ليسانس قضايي گرفت . مدتي در مشاغل قضايي ، محاكم و دادسراها ، به ويژه دادستاني كرمانشاه و تهران مشغول به كار بود . سرانجام در سال ۱۳۱۴ ( ش ) از كار قضايي كناره گيري كرد و به وكالت پرداخت . وي در بسياري از محاكمات جنجالي مثل محاكمه سرپاس مختاري و محاكمات مشهور دهههاي ۱۰و ۲۰ ( ش ) شركت داشت . آقاي جدلي ، تبحر بسياري در اصول محاكمات و فنون وكالت داشت و يكي از وكلاي سر سخت و قاطع و از اعضاي هيئت ثابت ممتحنه امتحانات گزينش كار آموزان وكالت به شمار ميآمد . وي به ورزش علاقه بسياري داشت و پيش از شروع كار ( در دادگستري ) هر صبح به فوتبال ميپرداخت .

احمد جدلي ، پس از ۸۰ سال عمر پر تلاش ، در بيستم دي ماه ۱۳۶۵ ( ش ) در تهران بدرود حيات گفت .

 

 

* ابولفضل لساني

ابوالفضل لساني ، فرزند حاج ميرزا نصرالل ه ( لسان المحدثين ) ، در سال ۱۲۷۶ ( ش ) در شهر نور مازندران به دنيا آمد . پدرش از او وعاظ و علماي معروف مازندران بود و نياكانش اهل دين و از روحانيون مشهور بودند و كتابخانه مهمي داشتند كه بعدها آن را به آستانه قم اهدا كردند . ابوالفضل لساني دوره مقدماتي صرف و نحو عربي و معاني و بيان را نزد مل امرتضي نوري آغاز كرد . سپس در حوزههاي علميه تهران به فراگيري دوره كامل رشته معقول ومنقول پرداخت . پس از پايان اين دورهها ، به منظور خدمت آموزشي در وزارت فرهنگ ، يك دوره حساب و جغرافيا و ديگر دروس سيكل اول متوسطه را فراگرفت و در امتحانات انتخاب معلم وزارت فرهنگ ( ۱۲۹۸ش ) شركت كرد .

 

سپس به مطالعه عميق در رشتههاي مختلف سياسي و اجتماعي ، تاريخ تفصيلي ايران و قارههاي مختلف پرداخت . مدتي به روزنامهنويسي و سردبيري روزنامههاي اواخر دهه۱۲۹۰ و اوائل دهه ۱۳۰۰ ( ش ) مشغول بود ( روزنانه وطن ، روزنامه اقتصاد ايران و روزنامه كار ) . پس از روي كار آمدن حكومت رضاخان ، روزنامهنگاري را رها كرد و به كارهاي فرهنگي و معلمي پرداخت .
پس از تشكيل دادگستري نوين ، به دعوت علياكبرخان داور ، با سمت مستنطقي ( بازپرسي ) به شهر اصفهان رفت . يك سال و نيم بعد ، دادستان اصفهان شد و مدتي بعد به مستشاري دادگاه استان اصفهان رسيد . ديگر عناوين قضايي وي عبارتند از : رئيس دادگستري يزد ( ۱۳۱۰ش ) ، رئيس دادگاههاي شهرستان شيراز ( ۱۳۱۲ش ) ، مستشار دادگاه اصفهان ( ۱۳۱۶ش ) ، رئيس دادگسترس كرمان ( ۱۳۱۸ش ) ، دادستان خراسان ( ۱۳۱۹ش ) . در سال ۱۳۲۰ ( ش ) حكم دادستاني استان ۳ و ۴ براي او صادر شد ، اما به دلايلي نپذيرفت و از كار قضايي كناره گيري كرد . از همين تاريخ ، جواز وكالت خود را دريافت كرد و تا آخر عمر به وكالت دادگستري مشغول بود . البته چند سالي نيز در كسوت نماينده مجلس شوراي ملي و سناتور مجلس سنا انجام وظيفه كرد .

اهم آثار تاليفي و تحقيقي آقاي لساني عبارتند از : ۱ - سلسله مقالات تاريخي ، علوم اجتماعي ، سياسي و اقتصادي كه از سال ۱۳۲۶ تا ۱۳۲۹ ( ش ) در روزنامه داد منتشر شده است ۲ - نفت ، طلاي سياه يا بلاي ايران ( ۶۰۰ صفحه ، بخشي از مقالات منتشرشده در زمينه مسائل سياسي ، اقتصادي و اجتماعي نفت ايران ) سلسله مقالات مادر گنهكار يا صحنه زندگي كه در روزنامه '' داد '' منتشر شده است۴ - مادر گنهكار ( بر اساس همان مقالات قبلي ) . ابوالفضل لساني ، بر اثر يك مزاحمت تلفني دچار حمله و سكته قلبي شديد شد و سرانجام در روز جمعه نوزدهم دي ماه ۱۳۳۷ ( ش ) در تهران درگذشت . پيكرش در امامزاده عبدالله ( س ) شهر ري تهران به خاك سپرده شده است .

 

* دكتر سيد محمدرضا جلالي نائيني

دكتر سيد محمد رضا جلالي نائيني ، در سال ۱۲۹۳ ( ش ) در شهر نائين به دنيا آمد . خاندانش از علما و مولفين بنام و روحانيون بزرگ زمان خود بودند . تحصيلات مقدماتي را در منزل پدري و مكتبخانه آغاز كرد و عربي و ادبيات فارسي را آموخت . سپس به مدرسه حكيم نظامي اصفهان رفت و به ادامه تحصيل پرداخت . قسمتي از دوره متوسطه را در مدارس صارميه و سعدي طي كرد و بقيه را پس از عزيمت به تهران ، در مدرسه ثروت تهران ( ايرانشهر ) و دار الفنون به پايان رساند . در سال ۱۳۱۶ شمسي وارد مدرسه عالي حقوق و علوم سياسي شد و در سال ۱۳۱۹ ش . ليسانس قضائي گرفت . سپس به دادگستري پيوست و تا سال ۱۳۲۵ ش . در مشاغل قضائي انجام وظيفه كرد . در اين سال از مشاغل قضائي كناره گيري كرد و به وكالت روي آورد .

 در كناركار وكالت ، مشغول تحصيل در دوره دكتراي حقوق دانشگاه تهران شد و حتي پايان نامه تحت عنوان «كليات قانون جزا در ايران» تهيه كرد اما به دليل انحلال دوره دكتري موفق به دريافت دانشنامه نشد .
نائيني مطالعات بسيار عميق و گستردهاي در زمينه هند شناسي انجام داد و مقالات و كتب زيادي در اين زمينه تاليف نمود .  به نحوي كه دكتر تاراچند سفير سابق هند در ايران ، وي را بعد از محمد بيروني ، دومين هند شناس بزرگ ناميد�� است .

 

دكتر جلالي يكي از اعضاي كانون وكلا بود و در سال ۱۳۴۹ به رياست كانون وكلا انتخاب شد و چند سالي در اين مقام بود .

 

* ارسلان خلعتبري

امير ارسلان خلعتبري تنكابني ، فرزند علي قلي خان ، در سال ۱۲۸۳ ( ش ) در تنكابن به دنيا آمد . دورههاي ابتدايي و متوسطه را در تنكابن و تهران به پايان رساند و در سال ۱۳۱۰ ( ش ) ليسانس قضايي خود را از مدرسه عالي حقوق تهران دريافت كرد و از همين سال به وكالت مشغول شد . وي از بنيانگذاران كانون ��كلاي دادگستري و يكي از تلاشگران استقلال اين كانون بود . در سال ۱۳۲۶ ( ش ) طرحي به منظور اصلاح قانون وكالت تهيه كرد و براي تمام وكلاي آن زمان فرستاد . هدف از اين طرح ، استقلال وكلاي دادگستري و مصونيت آنها از تعليق به وسيله دستگاه مجريه بود . همين طرح مبناي تصويب لايحه قانوني استقلال كانون وكلا شد .

او سالها عضو هيئت مديره و نايب رئيس كانون وكلا بود و از نظرات و طرحها�� ابتكاري وي ، در مجامع حقوقدانان كشورهاي ديگر استفادههاي شاياني مي شد .

اهم آثار تاليفي و تحقيقي ايشان عبارتند از :

۱ - حقوق بين الملل خصوصي ( در تعارض قوانين )

۲ - حقوق تجارت .


تاريخ بروز رساني

.«تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»
سایت www.ibib.irطبق قوانین جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسیده است.كليه حقوق برای علی بهمنش محفوظ است
پاسخگویی فقط با ارسال یک پیامک 10009124440098
www.ibib.ir@gmail.com
تهران بلوار کشاورز پلاک 322 واحد6
صندو ق پستی:635-14185
FAX:+982166930153
982166930730+
989124440098+
بیمه مرکزی بیمه ایران بیمه آسیا بیمه البرز بیمه دانا بیمه پاسارگاد بيمه صادرات وسرمايه گذاري بيمه كارآفرين بیمه توسعه بيمه حافظ بيمه سينا بيمه دي بيمه اميد بيمه ملت بيمه پارسيان بيمه رازي بيمه نوین بيمه سامان